Moeders en oma's nemen naaimachine mee naar school en ze draaien op volle toeren
NUNSPEET - Woensdagmiddag organiseerden de leerlingen van groep 7a een bijzonder ‘naaiatelier’ in de Ds. A. van Stuijvenbergschool. Met hulp van moeders en oma’s, die hun naaimachines meenamen, werd de school omgetoverd tot een bruisende werkplaats waar kleding een tweede leven kreeg.
Iedereen was welkom om kleding te laten repareren of verstellen. Daar werd goed gebruik van gemaakt: er werd volop kleding binnengebracht en de naaimachines draaiden op volle toeren. Bezoekers werden gastvrij ontvangen en begeleid naar een plek bij een van de ervaren (groot)moeders.
Enthousiasme en competitie
Tijdens het radio-interview met RTV Nunspeet vertelden leerlingen Nout, Roos en Wilbert enthousiast over de activiteit en de bijbehorende competitie. “Het gaat al heel erg goed. Er is veel kleding gebracht en we hopen met deze actie bij te dragen aan het goede doel: behoud van onze natuur én natuurlijk ook goed te scoren. Want we willen heel graag naar Nemo Science Museum in Amsterdam. Dagelijks bekijken we in de klas de stand en we staan tot nu toe wisselend met De Lelie uit Harderwijk op één of twee,” aldus de leerlingen.
Duidelijke taakverdeling
De organisatie van de middag lag volledig in handen van de leerlingen van groep 7a van meester Willem-Jan Beswerda. Ze hadden zich verdeeld in drie groepen: Eén groep ontving de bezoekers en begeleidde hen naar een werkplek bij een van de aanwezige naai(groot)moeders. Een tweede groep 'de catering' zorgde dat de naaisters en bezoekers werden voorzien van een drankje en een hapje, terwijl een derde groep verantwoordelijk was voor de kinderopvang, zodat moeders ongestoord konden deelnemen aan het atelier.
Tekst gaat onder foto's verder.
Aandacht voor milieuproblematiek
Met het project wordt aandacht gevraagd voor de impact van de textielindustrie op het milieu. Wereldwijd behoort deze sector tot de meest vervuilende industrieën en gaat er veel grondstoffen verloren. De overheid streeft ernaar om deze verspilling terug te dringen, met als doel om in 2050 uitsluitend nog textiel te gebruiken dat duurzaam en gerecycled is.
De productie van textiel vraagt namelijk veel land, water en energie, en gaat gepaard met het gebruik van chemicaliën. Daarnaast groeit de hoeveelheid textielafval. In Nederland belandt meer dan de helft van het afgedankte textiel in het restafval, een percentage dat naar verwachting verder zal stijgen door toenemende productie en consumptie.
Tekst gaat onder foto's verder.
Hergebruik als oplossing
Het hergebruiken van kleding speelt een belangrijke rol in het verminderen van afval en het ontlasten van het milieu. Door kleding te repareren, aan te passen of een nieuwe bestemming te geven, krijgt textiel een tweede leven. Voorbeelden hiervan zijn het opknappen van kleding met verf of borduursels, of het maken van nieuwe producten zoals tassen en kussens.
Met het naaiatelier leveren de leerlingen van de Stuijvenbergschool niet alleen een praktische bijdrage aan deze doelstellingen, maar vergroten zij ook het bewustzijn rondom duurzaamheid binnen de lokale gemeenschap.
Het Palet (Hattem), De Spoorzoeker (Oldebroek), De Blerck en Jeanne d'Arc ('t Harde - Elburg), Ds. A. van Stuyvenbergschool en De Bron (Nunspeet), ZML De Lelie (Harderwijk), Prins Bernhard (Ermelo) en De Schuilplaats (Putten).
💬 Mail ons!
Heb jij een tip of opmerking? Mail naar de redactie: info@rtvnunspeet.nl of bel: 0341-258133