RTV Nunspeet

RTV Nunspeet

advertentie
Geschreven door Sophie van der Velden
23-07-2024 15:55


Gemengde reacties op bezuinigingen Harderwijk: 'Het voelt onrechtvaardig'
Foto: Gemengde reacties op bezuinigingen Harderwijk: 'Het voelt onrechtvaardig'
Gemeente Harderwijk wil de komende jaren 13 miljoen bezuinigen. Foto: VRMG
HARDERWIJK - In de nieuwe kadernota voor de jaren 2025-2028 worden de plannen voor deze jaren vastgelegd en hoe deze betaald worden. Afgelopen vrijdag 19 juli publiceerde de gemeente het document. Hierin kondigt de gemeente aan bijna 13 miljoen euro te gaan bezuinigen. Dit leidt tot gemengde reacties onder de getroffen partijen.

"Er komt een financieel lastige tijd aan, wat ons allemaal gaat raken", zo schrijft wethouder financiën Wilco Mazier in het voorwoord. "Het Ravijnjaar, de nieuwe financieringssystematiek van het Rijk en kostenstijgingen zetten ons voor complexe vraagstukken. Deze uitdagingen vragen om scherpe keuzes en het nemen van verantwoordelijkheid." 

De bezuinigingen worden op heel veel fronten aangekondigd. Zo gaat onder andere het aantal wethouders van zes terug naar vier, wordt het voltrekken van een huwelijk duurder, worden de havens minder gebaggerd, wordt er gestopt met verkeerstellingen, wordt de toeristenbelasting met 25% verhoogd en wordt het twee keer gratis grofvuil weggooien bij de milieustraat afgeschaft. 

Boa's in het uitgaansgebied
Sommige bezuinigingen lijken ingrijpend te klinken. Zo stelt de kadernota voor om te besparen op het aantal boa's in het uitgaansgebied van Harderwijk. Martijn Leusink, eigenaar van café Gauwigheid, nuanceert deze maatregel. "De boa's die aanwezig zijn, zijn meestal niet echt nodig", stelt hij. "We houden de straat zelf ook in de gaten en hebben eigen beveiligers. We zouden hierdoor niet met onze handen in het haar komen te zitten." De gemeente erkent echter dat er gevolgen voor de veiligheid en overlast aan vastzitten en zal de maatregel voorlopig niet toepassen. 

Bedrijvenontmoetingsdag
Een andere bezuinigingsmaatregel heeft betrekking op de bedrijvenontmoetingsdag, die de gemeente eens in de twee jaar organiseert. Het potje waaruit dit betaald wordt, wordt potentieel opgeheven. Erwin Bruinink, voorzitter van de Bedrijvenkring Harderwijk (BKH) ziet dit deze plannen niet snel realiteit worden. "De kosten voor dit evenement zijn relatief laag, zeker gezien het de gemeente ook veel opbrengt in de zin van betrokkenheid, zichtbaarheid en dialoog", reageert hij.

Daar zou de voorzitter gelijk in kunnen krijgen. Er is eventueel nog een mogelijkheid om de dag te betalen vanuit het promotiebudget economie Harderwijk, zo is te lezen in de toelichting van de gemeente op de bezuinigingen. "Ik denk niet dat het nodig zal zijn, maar in het slechtste geval gaan we zelf de organisatie op ons nemen", laat Bruinink weten.

Belijning van sportvelden
Minder optimistisch over de maatregelen van de gemeente is Gert Jan Krop, voorzitter van VVOG Harderwijk. In het pakket aan bezuinigingen kondigt de gemeente aan te stoppen met het aanleggen van de lijnen op sportvelden. Onder andere bij VVOG werden deze lijnen gezet door de gemeente. "Als de gemeente hiermee stopt, moeten we het zelf op gaan lossen", legt Krop uit. "Dat kan door vrijwilligers van de vereniging, maar die zijn sowieso al lastig te vinden, of door een professionele partij in te huren."

Zo'n extern bedrijf is kostbaar voor de vereniging. "Dat zal door onze leden betaald moeten worden." Daar komt nog bij dat Krop vreest voor de stijgende kosten van onder andere elektriciteit en materiaal, waardoor de contributie misschien toch al omhoog zal moeten. "Ik vind het ergens ook onrechtvaardig. Voor de gemeente is dit waarschijnlijk een klein bedrag, maar voor ons is het heel veel geld."

Definitief besluit
Of deze maatregelen allemaal echt doorgevoerd gaan worden is nog niet bekend. Het pakket aan maatregelen bestaat namelijk niet uit definitieve plannen, maar zijn richtinggevend. De maatregelen zullen onder andere nog langs de Raad gaan voordat er verdere plannen gemaakt worden. 

Harderwijk  Ermelo  vrmg  bezuinigingen  tekort  geld 

💬 Mail ons!

Heb jij een tip of opmerking?  Mail naar de redactie: info@rtvnunspeet.nl of bel: 0341-258133

Harderwijk  Ermelo  Nieuws 

 
  • Radio Nunspeet
  • RTV Nunspeet Visual Radio
  • TV Nunspeet Tekst (Kabelkrant)
advertentie