
Volgens directeur Daniëlle Koopman van Sportbedrijf Nunspeet hangt de verhoging samen met een bredere herziening van de begroting en het aanbod. Jarenlang is er volgens haar niet kritisch gekeken naar de tarieven, die grotendeels zijn overgenomen uit de vorige situatie bij zwembad De Brake.
“We zijn nu bezig om goed in kaart te brengen wat nodig is voor de toekomst en om de mogelijkheden beter te benutten,” legt Koopman uit.
Volgens directeur hangt de tariefverhoging niet samen met de financiële situatie van Sportbedrijf Nunspeet. "Sportbedrijven en exploitanten van zwembaden kunnen nooit een kostendekkende exploitatie draaien, zegt Koopman. "Er is altijd een bijdrage of subsidie van de gemeente nodig om de begroting sluitend te krijgen. Dit zorgt er ook voor dat tarieven zoveel mogelijk betaalbaar en laagdrempelig blijven", stelt ze.
Zie ook: Sportbedrijf Nunspeet heeft extra geld nodig: gemeente doet opnieuw duit in het zakje
Koopman: “Voor het Sportbedrijf moeten de kosten in zekere zin opwegen tegen de gehanteerde tarieven omdat we een zelfstandige BV zijn. Tarieven zijn getoetst aan marktconformiteit en daarom aangepast.”
Financiën op orde brengen
Koopman, die vorig jaar is aangesteld, kreeg de opdracht om de financiën op orde te brengen. Daarbij hoort volgens haar het kritisch bekijken van tarieven en het zoeken naar manieren om meer geld te verdienen. “De oude tarieven zijn jarenlang nauwelijks aangepast, terwijl de kosten zijn gestegen.”
De hoge prijs voor individuele zwemlessen komt voort uit die zoektocht en omdat deze lessen duurder zijn om te geven dan groepslessen.
Bijzonder zwemonderwijs bestaat vaak uit één-op-éénlessen. Daardoor liggen de kosten per kind veel hoger dan bij regulier zwemles, waar meerdere kinderen tegelijk les krijgen. “In een gewone groep kunnen bijvoorbeeld twaalf kinderen deelnemen, terwijl bij BZO soms maar één kind wordt begeleid tegen bijna hetzelfde tarief als een groepsles”, vertelt Koopman. Volgens haar maakt dat het oude bedrag financieel niet haalbaar.
Alternatief
Sportbedrijf Nunspeet zegt als doel te hebben het zwemaanbod toegankelijk te houden. Daarom is er sinds januari een alternatief met kleine groepjes van maximaal zes kinderen. Ongeveer 80 procent van de huidige BZO-leerlingen kan volgens Koopman naar zo’n kleine groep overstappen.
Voor een kleine groep kinderen blijft individuele begeleiding nodig, bijvoorbeeld vanwege gehoorproblemen of andere beperkingen. Momenteel maken minder dan tien kinderen gebruik van deze privélessen.
De tariefstijging wordt voor bestaande klanten in stappen ingevoerd. Vanaf 1 maart 2026 kost een les 25 euro, vanaf 1 juni 33 euro en na de zomervakantie geldt het volledige tarief van 46,70 euro. Nieuwe klanten betalen dit bedrag al sinds begin dit jaar. Volgens het Sportbedrijf geeft deze overgangsregeling ouders de tijd om eventueel gebruik te maken van financiële ondersteuning, zoals fondsen voor jeugdsport.
Flinke klap
Koopman benadrukt dat de nieuwe prijs niet uitzonderlijk is in de regio. "Andere zwembaden rekenen voor individuele zwemlessen vergelijkbare bedragen." In De Sypel in Harderwijk ligt het tarief voor een privéles van 45 minuten momenteel op 35 euro en bij zwemschool De Horizon in Vierhouten betaal je 27 euro. Bij Misa Sport in Wezep worden privélessen van 30 minuten verzorgd en rekenen ze 43,50 euro. In Apeldoorn ligt het tarief bij Kablau zelfs op 50 euro voor een half uur.
De directeur erkent dat de stijging voor ouders groot is. “We begrijpen dat dit een flinke klap is. Daarom voeren we het in stappen in en zoeken we naar oplossingen zodat zoveel mogelijk kinderen kunnen blijven zwemmen.”
Met de aanpassingen hoopt Sportbedrijf Nunspeet de wachttijden voor reguliere lessen te verkorten, en daarnaast een passend aanbod te houden voor kinderen met extra ondersteuningsbehoeften.
💬 Mail ons!
Heb jij een tip of opmerking? Mail naar de redactie: info@rtvnunspeet.nl of bel: 0341-258133